Olive Kitteridge

tumblr_ncxm33Dll91suldoao1_500

Yemek sonrası oturup interneti bitirmek diye bir kavram olmalı; olmalı, çünkü her yemek sonrası bir sürü tab açıp zaten yaşlanmış bilgisayarımın spazm geçirmesine* sebep oluyorum.

Bugün karşıma çıkan cevherlerden biri Olive Kitteridge isimli mini serinin fragmanı oldu. Frances McDormand iyi ki var ve HBO, ona kaşlarını indirmeden oynabileceği harika bir rol vermiş. Ayrıca tanımadığım insanlar ve Tom Hanks’le beraber dizinin executive yapımcısıymış. Pulitzer ödüllü kitabı okumadım ama imdb’deki açıklaması ve fragmana göre, Frances’ın canlandırdığı Olive dünyanın en şeker insanı ❤ Şaka şaka, bayağı gıcık ama bıyık altından güldüren keskin bir mizaha sahip bir kadın gibi gözüküyor. HBO küçük kasabaları konu alsın, bir güzel dolma gibi iç şişirsin hep.


Fragman yıllara yayılmış bir hikayeyi preslemek zorunda kaldığı için, 2 dakika boyunca enfes oyuncular ve onların dramatik bir şekilde ekrana yerleştirilmiş isimlerini görüyoruz; ancak Murray ve McDormand’ın o kısacık sahnesi karakterlerin çarpıcı özelliklerini ortaya çıkarmış. Zaten fragmanda asıl gönül çalan Bill Murray, çünkü o Bill Murray. Bu adamın mutsuz ve yerçekimiyle barışık, sürekli aşağı akan mutsuz suratını saatlerce izleyebilirim. Bir de şu var:

*Kendine gelip gerçek bir teknolojik alet olmak gibi elzem bir fonksiyon için sarfedeceği eforu, beş dakika boyunca gökkuşağı tekerleğini manyakça döndürmeye ayıran tatlış bilgisayarım, Beyazıt’ım.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s